East Cambs Half Marathon – The Results

posted in: Events, Featured, Sport | 0

RunnersThe latest half marathon in the region was run on Sunday from the Ross Pears Sports Centre in Soham in which over 100 runners took part.

It was perfect weather for the endurance race in which Alan Darby from the Ely Runners won in a time of 1 hour and 15 minutes. Martin Gear from Saint Edmund Pacers was second in 1 hour and 19 with Peter Holmes just 40 seconds behind.

Lisa Marriott from Ramsey Road Runners brought home the ladies in 1:31 followed by Maxine Lane and Chris King.

A full list of results below

PLACE No Time Name Surname Club CATEGORY WINNERS
1 130 01:15:37 Alan Darby Ely Runners 1st
2 10 01:19:48 Martin Gear Saint Edmund Pacers 2nd
3 60 01:20:24 Peter Holmes Serpentine RC 3rd
4 80 01:21:59 Neil Pollard Saint Edmund Pacers
5 33 01:22:06 Robin Clifford Newmarket Joggers MEN’S 40+
6 29 01:23:28 Darren Paine Ramsey Road Runners
7 108 01:23:56 Andrew Brett Ramsey Road Runners
8 114 01:25:56 Martyn Taylor Newmarket Joggers
9 112 01:26:12 Alex Metcalfe N/A
10 39 01:26:36 Cesar Flores Red Lodge Running Club
11 77 01:28:07 Peter Kirwin Eye Community Runners
12 85 01:28:33 Alex Cairns Newmarket Joggers
13 124 01:28:49 Stephen Howard Ely Runners MEN’S 50+
14 70 01:29:36 Nicholas Sinnwell Red Lodge Running Club
15 28 01:31:18 Lisa Marriott Ramsey Road Runners 1st LADY
16 81 01:32:14 Andrew Gardiner San Domenico RC
17 116 01:32:57 Graham Chapman Ely Runners
18 12 01:33:28 Graham Moore N/A
19 68 01:33:37 Gregor Kennedy N/A
20 121 01:35:13 Robert White Ramsey Road Runners
21 15 01:35:18 Terry Moat Thorney RC
22 82 01:35:42 Mike Price N/A
23 26 01:35:56 Geoff Russell Royston Runners OVER 60
24 35 01:36:16 Maxine Lane N/A 2nd LADY
25 25 01:37:00 Chris King N/A 3rd LADY
26 27 01:37:18 Marcus Hall Newmarket Joggers
27 9 01:37:59 Gary Perryman Tiptree Road Runners
28 109 01:38:03 Gavin Stokes Ramsey Road Runners
29 110 01:38:40 Marco Wassersleben BRJ Run and Tri
30 71 01:38:43 Jason Bullman N/A
31 102 01:39:24 Mark Riordan N/A
32 31 01:39:51 Paul Baird N/A
33 58 01:39:58 Keith Gray Bedford Harriers AC
34 55 01:40:05 Michael Smith N/A
35 13 01:40:10 David Mail Cambridge & Coleridge AC
36 61 01:40:33 Robert Pope N/A
37 84 01:40:52 Paul Birrane N/A
38 43 01:41:31 Steven Illingworth Cambridge Triathlon Club
39 44 01:42:12 Simon Nightingale Ely Runners
40 131 01:42:30 Mike Wright Eye Community Runners
41 78 01:42:39 Jean Adams N/A Ladies 35+
42 118 01:43:47 Charlotte Gee Royston Runners Ladies 45+
43 119 01:43:57 Jim Brown Fairlands Valley Spartans
44 7 01:44:15 Chris Grant N/A
45 111 01:44:28 Colin Warn Newmarket Cycle and Triathlon
46 40 01:44:38 Gavin Leczkowski N/A
47 49 01:44:59 Chris Poole Cambridge & Coleridge AC
48 56 01:45:24 Jason Day N/A
49 30 01:46:10 Steve Lawson Ramsey Road Runners
50 64 01:46:13 Karen Walker N/A
51 42 01:46:40 Tom Cadmore N/A
52 74 01:47:11 James Coulson N/A
53 103 01:47:28 Kate Shepherd Ely Runners
54 65 01:47:48 Jean-philippe Maurice N/A
55 23 01:47:49 Saul Underwood N/A
56 54 01:47:54 Melanie Tindale Nene Valley Harriers
57 38 01:48:27 Mathew Ohle N/A
58 22 01:48:41 Toby Underwood Thanet Wanderers
59 16 01:48:57 George Myburgh N/A
60 107 01:49:12 Paul McCarthy Yaxley Runners & Joggers
61 4 01:49:35 Jeremy Reader Newmarket Joggers
62 66 01:50:01 Marc Burden N/A
63 123 01:50:15 Darrell Stevens Ely Runners
64 122 01:50:26 Max Mkhize N/A
65 106 01:50:27 Graham Darbyshire Red Lodge Running Club
66 53 01:50:51 Barry Graves Ely Runners
67 133 01:51:24 Keith Williams Newmarket Joggers
68 17 01:51:34 Alan Goodenough Red Lodge Running Club
69 3 01:52:03 Gary Parr Eye Community Runners
70 57 01:52:11 James Peterson N/A
71 46 01:52:11 Lucy Greatwood N/A
72 75 01:52:13 Amanda Roland BRJ Run and Tri
73 24 01:52:27 Steve Megson Yaxley Runners & Joggers
74 132 01:52:36 Jeremy Hill Riverside Runners
75 100 01:52:42 Karen Stiddard N/A
76 41 01:53:15 Kym Cromarty Haverhill Running Club
77 101 01:53:47 James Pritchard N/A
78 117 01:53:53 Leslie Paul Ely Runners
79 104 01:54:02 Jason Fretwell N/A
80 14 01:54:45 Gareth Jones N/A
81 21 01:54:58 Linda Underwood N/A
82 34 01:55:02 Clive Purbrook Newmarket Joggers
83 50 01:55:12 Elizabeth Whittaker Bushfield Joggers
84 47 01:55:18 Rachel Middleton Bushfield Joggers
85 45 01:55:18 Ian Vallance Yaxley Runners & Joggers
86 69 01:55:29 Alne Garvey Bourneville Harriers
87 128 01:55:50 Steve Staer Ely Runners
88 2 01:55:54 Mike Blackledge Eye Community Runners
89 88 01:56:19 Matthys Wessels N/A
90 76 01:56:21 Martina North N/A
91 120 01:57:01 Sian White Ramsey Road Runners
92 63 01:57:15 Claire Glemas N/A
93 36 01:57:26 Karen Ricketts N/A
94 79 01:59:30 Hannah Pollard Saint Edmund Pacers
95 37 01:59:49 Bobby Cash N/A
96 8 02:00:29 Martin Pratley Tiptree Road Runners
97 6 02:00:37 Anna Kawalec N/A
98 48 02:01:49 John Turner Ely Runners
99 67 02:03:21 Lizelle Goosen N/A
100 32 02:03:36 Julie Baird N/A
101 125 02:04:48 Sarah Edwards Ely Runners
102 105 02:06:25 Richard Fidczuk N/A
103 72 02:06:47 Jordan Bullman N/A
104 52 02:07:19 Roddie Shepherd Ely Runners
105 5 02:09:50 Dariusz Kacprzak N/A
106 73 02:10:08 Andrew Hawkins N/A
107 113 02:11:56 Scott Bywater March AC
108 62 02:12:44 Joshue Lida Newmarket Joggers
109 51 02:13:47 Colin Churcher N/A
110 129 02:15:00 Isaac Bordon N/A
111 115 02:17:31 Jeffrey Sparks N/A
112 19 02:22:17 Jools Hatt N/A
113 20 02:22:17 Beccy Taylor N/A
114 18 02:28:49 Isabel Vicente Newmarket Joggers
115 127 02:31:59 Michaela Smith N/A
116 126 02:31:59 Graham Hickmott N/A
117 11 02:35:53 Laura Gilbey N/A
118 83 02:40:40 Ashley Bates N/A
119 1 03:12:34 Graham Brooks Turnbridge Wells Harriers OVER 70